EN | PL

PRZYSTAŃ WIOŚLARSKA WE WŁOCŁAWKUWojciech Ryżyński otrzymał GRAND PRIX w konkursie BUDOWA NA MEDAL ROKU POMORZA I KUJAW 2014 za Przystań Wioślarską nad Wisłą wraz z kładką pieszą nad rzeką Zgłowiączką w kategorii Budownictwo użyteczności publicznej / obiekty sportowe, rekreacyjne, turystyczne.

Budynek przystani został zaprojektowany w tak, aby prezentował atrakcyjną architektoniczną formę, spełniał wymagania ekonomicznej eksploatacji oraz oferował maksymalną funkcjonalność i elastyczność wykorzystania.
Obiekt stanowić będzie ważny element w panoramie miasta, rozciągającej się z przeciwległego brzegu rzeki Wisły. Mając świadomość o znaczącym wpływie całego projektu na otoczenie, budynek przystani zachowuje prostą, prostopadłościenną formę. Jego cechą charakterystyczną i niezaprzeczalnym atutem jest drewniana elewacja pokrywająca całość obiektu. Drewno, jako materiał naturalny i ekologiczny, akcentuje położenie projektu nad wodą i doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz. Zestawiony z wykonanym z białej membrany projektowanym zadaszeniem przystani, oszczędny w formie budynek, podkreśla ciekawy kształt membranowego dachu.
Cały projektowany kompleks przystani podnosi walory estetyczne nabrzeża, wprowadza nową jakość do jego zabudowy a jednocześnie poprzez swoją prostą formę nie stara się konkurować z tak ważnymi dla miasta historycznymi budynkami jak Katedra Wniebowzięcia NMP i Pałac Biskupi.

Podstawowe dane:
- lokalizacja - lewy brzeg Wisły przy ujściu Zgłowiączki
- powierzchnia użytkowa – 2177,12 m2
- kubatura - 18244,84 m3